во

РК Алкалоид со доминантна победа над Е.Пелистер во ракометното дерби

РК Алкалоид продолжува со одличните настапи во домашната Суперлига, остварувајќи убедлива победа против Е.Пелистер со резултат 32-25 во осмото коло. Ова е осма победа за екипата на Кире Лазаров, која покажа шампионска игра од самиот старт на натпреварот.

Алкалоид поведе рано со 5-3 и ја одржуваше разликата до 20. минута, кога резултатот беше 10-10. Пред крајот на првото полувреме, екипата од Автокоманда направи клучна серија, заминувајќи на пауза со предност од 16-12. Во второто полувреме, Алкалоид ја зголеми предноста на шест гола (24-18), контролирајќи го текот на мечот до самиот крај.

Серафимов беше најдобар стрелец за Алкалоид со 7 голови, додека Бинго постигна 6. Во редовите на Е.Пелистер, Кузмановски беше најефикасен со 11 голови, но тоа не беше доволно за неговиот тим да избегне пораз.

Со оваа победа, РК Алкалоид останува непоразен во Суперлигата, потврдувајќи ја својата форма и амбиции за оваа сезона.